Tosya Kesesi-Meşhur Hamam Kesesi

Tosya kesesi, Kastamonu Tosya yöresine özgü dokuma tezgahları ile yapılan ve kıl keçisi elde edilen tiftik ile yapılan cildin güzelleşmesi ve ölü hücreleri yok etme özelliği ile bilinen kesedir.

Tosya Kesesi Fiyati

Fiyati 30-50 TL arasındadır.Kese satın almak için https://www.pirinctosya.com/tosya-kesesi , http://www.tosyakesesi.com/?i=1 ve https://m.n11.com/hakiki-keci-koilindan-tiftik-tosya-banyo-kesesi-P223093546 sitelerini ziyaret edebilirsiniz.

Son ustalarından İsmail Vapur’un açıklamalarını okuyabilirsiniz.

Tosya‘da özellikle eski tarihlerde her evin altında olan kese ve kuşak dokuma için ahşaptan yapılmış tezgahlar olurdu. Halkın büyük çoğunluğu bu işle meşgul olurdu. Oldukça eski tarihlere dayanan ve halen eski tekniklerle üretilmeye devam eden içerisinde suni bir madde bulunmayan bu ürün Tosya için kıymetli olduğu gibi Tosya’ya gelen ziyaretçiler içinde görülüp kullanılması gereken bir kültürdür.

tosya hamam kesesi
Tosya Hamam Kesesi

Tosya Kesesi Ustası İsmail Vapuroğlu

Tosya’da 20 yaşından bu yana “Kese” dokuması yapan İsmail Vapuroğlu (60) , hamamda veya banyoda hafif terledikten sonra masaj yapar gibi vücuda sürülen Tosya Kesesi ‘nin cildi güzelleştirmesinin yanı sıra, cildi ölü hücrelerden temizlediği için çok sağlıklı bir ürün olduğunu söyledi.

İlçede “Tosya Hamam Kesesi” dokuma sanatının çok eski yıllara dayanan bir meslek olduğunu belirten Vapuroğlu, şunları söyledi:

Tosya Kesesi Yapımı

“Ham maddesi olan tiftik keçisinden elde edilen saf tiftik ipliği, bu bölgede sadece Çankırı’nın Yapraklı ilçesine bağlı Ovacık köyünde bulunuyor. Bu köyümüzde, kıl keçisinden elde edilen tiftik, iplik haline getiriliyor. Aldığımız saf tiftik ipini direzinde çözgü haline getiriyoruz. Çözgümüzü yerleştirdiğimiz ve tamamen insan gücüyle çalışan ahşap tezgahta, isteğe göre tek veya çift kat olarak dokuma yapıyoruz. Günde yaklaşık 9 ila 10 metre arası kese dokuyoruz. Dokuma işlemi bittikten sonra, bir gün sulu kireçte beklettiğimiz kesenin sertleşmesini sağlıyoruz. Kireçten çıkarttıktan sonra, yıkayarak bir tahta parçasına gergin bir şekilde sararak keseyi kurutuyoruz. Yaklaşık iki günde kuruyan ürünümüzü, 30-25 santimetre ölçülerinde kesiyoruz. Kesilen keseyi üst üste koyup üstüne ağırlık koyarak düzleşmesini sağlıyoruz. Son işlem olarak ise, keseyi bir elin girebileceği büyüklükte dikerek, son haline getiriyoruz.”

Türkiye genelinde özellikle kadınların tercih ettiği Tosya Kesesi’ni, isteğe göre ülkenin her yerine gönderdiklerini belirten Vapuroğlu, “Son yıllarda Tiktik keçisi yetiştiriciliğinin azalması nedeniyle ham madde bulmakta zorlanıyoruz” diye konuştu.

Yapımı halen eski geleneklerle süren bu tür birçok ürünü Tosya’nın tarihi ve doğal güzelliklerini gelip görmeyi unutmayın.

Tosya’ya özgü yöresel Tosya Çakısı özellikleri,tarihi ve yapımı ile ilgi yazımızı https://www.tosyaburada.com/tosya-cakisi/ okuyabilirsiniz.

Tosya Hamam Kesesi Yapımı ve Tarihi ile İlgili Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

fifteen + ten =

Başa dön tuşu