Tosya’da Gezilecek Yerler

Tosya’da gezilecek yerler olarak Yeşil Göl,Dipsiz Göl , Kösen Çayırı ve Çukurhan Evlerini sizler için tanıttık.

Kastamonu ilinin şirin ilçesi Tosya‘da da bu aradığımız güzelliklerin dopdolu olduğu tabiat harikalarının bir çoğu ile beraber olmak mümkündür.

Yeşille mavinin uyumlu beraberliği sonucu oluşmuş iki tane orman içi gölü, bu göller tabii olarak oluşmuş, Orman İşletme Müdürlüğünün ek tesisleri de eklenince bir tabiat harikası olarak karsımıza çıkmıştır. Bu göllerin adları “Dipsiz göl ve Yeşil Göl.

tosya dipsizgöl
tosya dipsizgöl

Tosya Dipsiz Göl

Gölün orta kısmi diğer taraflarına göre daha derin olduğu için bu ismi almıştır. İlçemizin kuzeybatısına düşmektedir. Dipsiz göle ulaşmak için Tosya- Ankara ve İstanbul şosesini takip eden 14 Km. den, Karabey Jandarma karakolundan stabilize yola çıkmak yeterlidir. Bu cennet kösesine gidebilmek için Tosya’dan 25 km. uzaklaşmak Orman İşletme Müdürlüğüne ait konaklama ve dinlenme tesisleri ile  unutulmaz bir gün yaşanabilir. Göl, suyunu bulunduğu yerin yanlarındaki dereciklerden almaktadır. Gölün alanı 500 m2’dir.

Dipsiz Göl ile ilgili detaylı bilgi için sitesini ziyaret edebilirsiniz.http://dipsizgol.tabiat.gov.tr/

yeşilgöl
yeşilgöl

Tosya Yeşil Göl

 Tabiatın güzelliğini özünde saklayan, simgesi olan yeşili, gözler önüne seren bir diğer göl de “Yeşil göldür. Etrafını çevreleyen yeşil ormanın göle yansıyan rengi ve yosunların etkisi ile yeşil olarak görülür ve “Yeşil göl” ismi de buradan gelir.

Yeşil göl, ilçemizin güneyinde Sekiler köyünün arka kısmına   düşmektedir.   Sevinç Ören Köyü  ve Kargın Köyünü takiben stabilize bir yolla ulaşımı  sağlanmaktadır. İlçeye uzaklığı 30 km olup, alanı da 1000 metrekaredir. Göl suyunu bulunduğu yerin altından ve yanlarındaki  dereciklerden   almaktadır.  Orman  İşletme Müdürlüğünün işyeri  merkezinde olan gölün etrafında piknik ve mesire yerleri de bulunmaktadır.

Tosya Çukur Han Evleri

 Tosya merkezine 25 km  uzaklıkta bulunan Çukurdan, doğal piknik alanlarına ve Orman İşletme Müdürlüğüne ait Bungalov evlerine sahiptir. Tesisin etrafında doğal sular yeşil alanlar ve spor alanları mevcuttur.

GÜMELE(BAĞ EVİ)

Tosya Bağ Evleri (Gümeleler)

Tamamı ahşap ve kerpiçle yapılan çoğunluğu 2 katli dubleks yapılardır. 1’inci katında yerel ağızla “çıkartma” adi verilen 3 tarafı açık üstü ahşap çatı ile kapalı teras bulunur. Genelde banyo yerine ahşap yıkanma dolapları kullanılır. Büyüklükleri ise zeminde 40 m2 ile 50 m2 arasındadır. Zemin katlarında girişleri ayrı hayvan beslenebilen ahir ve ağılları  mevcuttur.

KÖSEN ÇAYIRI GÖLETİ

Tosya Kösen Çayırı Göleti

Kösen Çayırı, Ilgaz Dağı’nın Tosya tarafında, deniz seviyesinden 2685 metre yükseklikte, 100 dönümlük bir alanda sulama amacıyla kurulmuş küçük bir baraj ve çevresindeki ormanlardan oluşan doğa harikasıdır.Kösen Çayırına giden 3 farklı yol bulunmaktadır. Baraj şehre göre yüksekte olduğundan bu yolların hepside bakımsız dağ yollarıdır.
Birincisi Tosya içinden Marangozlar Sanayi sitesinden baz istasyonların olduğu tepeye doğru giden yolun devamıdır. Bu yoldan dümdüz devam ederseniz sizi kösen çayırına götürecektir. Kösen Çayırına giden en kısa yol budur. Fakat yollar taşlı ve dik rampa olduğundan giderken bu yolu kullanmanızı pek tavsiye etmeyiz.
İkincisi Aşağı Berçin üzerinden giden yoldur. Bu yol ise Tosya dan yeni hayvan pazarına giden yol üzerinden acısu ve daha sonra Aşağı Berçine giden yoldur. Köyden 10 dakika sonra kösen çayırına varırsınız. Birinci yola göre nisbeten daha iyi olan bu yolu gidiş güzergahı olarak tavsiye ederiz. Giderken Tosyanın doğal maden suyu olan acısudan da böylece tatmış olursunuz. Dönüşte de birinci yoldan gelirseniz, Tosyayı tepeden görme fırsatını yakalarsınız.
Üçüncü yol ise Kastamonu yolu üzerinden Ekincik köyü üzerinden baraja gelen yoldur. Bu yolun durumu hakkında şu anda bir bilgimiz bulunmamaktadır. Doğasıyla sizleri kendine hayran bırakacak kösen çayırında futbol oynanabilecek veya başka aktiviteler yapılabilecek geniş bir alan da bulunmaktadır. Çeşmelerinden buz gibi sular içebileceğiniz Kösen Çayırında avlanma mevsiminde balık tutma imkanınızda bulunmaktadır.

AT AVLUSU GÖLETİ(SEKİ GÖLETİ)

Tosya At Avlusu Göleti(Seki Göleti)

Tosya da Seki Göleti veya At Avlusu Göleti ismiyle bilinen muhteşem doğal güzellikleri olan Tosya’nın Sekiler Köyü üzerinden gidilebilen gölettir.

Tosya Üç Olukları Mesire Yeri

Üç Oluklar Mesire yeri Tosya içerisinde yer alan ve orman içi sessiz sakin bir bölgedir. Tosya merkezden Tosya’nın en üst kısmında yaklaşık 2-3 km uzaklıktadır ve içerisinde restaurant,localar,park,çardaklar ve mangal alanları,düğün bölümü gibi yerler yer almaktadır.

Tosya Gavur Kayası

Tosya’nın güneyinde yer alan Gavur Kayası Kalesi’nin ilçe merkezine uzaklığı bir saattir. Çüsçüs Kışlası mevkiinde, Devrez Çayı’nın kenarında bulunan bu kale, doğal ve sarp bir kayadan ibarettir. Bu sebeple ön taraftan kaleye çıkmak mümkün olmadığından kaleye çıkmak isteyenler, kalenin kuzeybatısına gitmek durumda kalıyor. Kalenin içerisinde bir kaya mezarı ve henüz mimarisi çözülemeyen bir tünel bulunuyor. Rivayete göre; Gavur Kayası Kalesi’nin bir tarafı ile Devrez Çayı’nın bir kısmında bulunan iki köprü ayağı bir vakitler Bağdat Yolu’nun burdan geçiş noktası olarak kullanılıyormuş. Araştırmacılar bu konu hakkında kesin bir bilgiye ulaşabilmek adına halen daha çalışmalarını devam ettiriyor.

Abdurrahman Paşa Camii

Abdurrahman Paşa Camii

1582 yılında yapıldığı söylenmektedir.1943 yılında Tosya depreminde zarar görmüş ve restore edilmiştir.Tosya merkezde bulunan en büyük camii olarak bilinir.Kadir gecesinde sakal-ı şerif olmaktadır.Günümüzde Tosyalılar Yeni Camii olarak hitap etmektedirler.

Tosya hakkında daha detaylı bilgiler için https://tosyaburada.com/kastamonu-tosya/ yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

ten + seventeen =

Başa dön tuşu