Tabaklık

Debbağ Mesleği

Tosya’da çesitli el sanatlarinin fevkalade bir sekilde yapildigini biliriz. Bu yazımızda çok kıymetli el sanatlarımızdan olan “tabaklık” hakkında birkaç bilgi vereceğiz.

TABAKLIK  

Domuz hariç diger hayvanlarin derilerinin mamul madde haline getirilmesi sanatidir. Ahi Evren’den günümüze kadar uzanmaktadir. Meslegin asil anlami ” DEBAG” dir. Sonradan halk arasinda Tabakliga dönüsmüstür. Ilçemizde ilk tabakhane pirinç pazarinin oldugu yerde kurulmustur. Yukari pinarla birlikte yapilmis, pinarin suyunun bir kismi tabakhaneye tahsis edilmistir. Pirinç pazari yapildiktan sonra simdiki yerine tasinmistir. Hammaddesi olan deri ilçeden ve civar ilçelerin halkindan temin edilir. Mamul maddeler ise semerciler ve saraçlar tarafindan tüketilir. Yan maddeler olarak kireç, zirnik, mese palamudu, oropon, kezzap… vb. kullanilir. Ham deri çürümeyi önlemek için önce tuzlanir. Bir araya toplanarak parti haline getirilir, içleri açilarak havuzda islanir. Havuzda iki gün bekletilir. Sudan çikarilip içinde kalan parça etler temizlenir. Tekrar suya atilir. Yumusayan deri asilir. Kuruduktan sonra derinin iç kismi kireç-zirnik karisimi ile ilaçlanir. 6 saat bekletildikten sonra yüzündeki killar yolunur. Deriler kireçli havuzlara tekrar atilir. 15-20 gün bekletilir. Mevsim kis ise bekleme bir ayi bulur. Deri havuzdan çikarilir. Kalan ince tüyler tekrar temizlenir. Taze sulu kirece basilir. 8-10 gün bekletildikten sonra tekrar durulama havuzuna atilir. 12 saat sonra sudan çikarilan derinin iç etleri tekrar temizlenir.Kireci çikarilmak için tekrar suya atilir. Demirle derinin her iki tarafi da kazinir.

Temizlenen deri kirecinden tamamen arinmasi için ” oropon “a verilir. (Ilik su ile karisimdan olusur.) Tekneden çikan deri tekrar yüzünden demirlenir. Sonra salamurasi yapilmak üzere dinlenmeye birakilir. Salamura olarak tekne içerisinde tuzlu suya batirilir. Asit ilave edilir. Asit tuzu arindirir, derinin özünü kabartir. Bir gece dinlenir.Derinin pismesi için un halinde palamut tozu suda kaynatilip ilave edilir, iki gün karistirilir. Oldugu halde dinlenmeye birakilir. Deri tekneden çikarilarak suyu süzdürülür. Tekrar iç etleri temizlenir. Tekneye yatirilip palamut suyu ile terbiye edilir. Birkaç gün sonra tekneden (sile) çikarilarak durulanir. Katlanir. Bir gün sonra boyanir. Boyasi yikanir. Bir gece bekletildikten sonra yüzü balik yagi ile yaglanir. Kurutmak üzere sergiye asilir. Perdahlanir. Artik derimiz mamul hale gelmistir.Bütün bunlardan anlasiliyor ki tabaklik zor bir meslektir. Bir parti malin tabaklanabilmesi için epey bir zamana ve emege ihtiyaç vardir. Bu yüzden bu meslek cazibesini kaybederek pek bir gelisme gösterememistir.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 + five =

Başa dön tuşu